Areál pevných kontrol je oblast v lese, kde jsou trvale umístěny pevné body – kontroly orientačního běhu. Pro zkušené orientační běžce je to možnost tréninku. Začátečníkům poskytují příležitost vyzkoušet si kdykoliv orientační běh.

Město Jihlava připravilo ve spolupráci s Orientačním klubem Jihlava pro všechny příznivce pohybu v přírodě areál pevných kontrol „Šacberk“, ve kterém si můžete vyzkoušet orientační běh. V lese na Vás čeká 15 kontrolních stanovišť, které mají podobu cca 70 cm vysokého dřevěného hranolu se samolepkou, na kterém je označení kontroly. Začátek s informační tabulí najdete kousek od vrcholu Rudný (Šacberk), je zde možné i zaparkovat nebo vás na blízkou zastávku „U lyžaře“ doveze MHD.

Pro návštěvníky máme připraveny tři trasy, podle svých fyzických schopností a orientačních dovedností si můžete vybrat některou z následujících variant:

Pro snadnější nalezení kontroly jsme pro vás připravili také podrobné popisy kontrol s GPS souřadnicemi pro vyznavače geocachingu. Ke stažení.

Vytištěnou mapu si rovněž můžete vyzvednout v Turistickém informačním centru v Jihlavě nebo v hostinci U Lípy ve Zborné

V současné době je v ČR asi 80 areálů pevných kontrol, můžete vyzkoušet i ostatní.

Areál pevných kontrol Šacberk je plně financován statutárním městem Jihlava.